Wyciągi ziołowe zamiast leków bez recepty.
Wyciągi ziołowe w medycynie starożytnej i nowożytnej.
Naturalnego pochodzenia glinki, materiały odzwierzęce, czy ekstrakty i napary z roślin to od tysięcy lat jedna z dróg, którymi podąża medycyna. Jeszcze dwa wieki temu materiały pochodzące z roślin były nadal jedyną możliwości wyleczenia ogromnej ilości popularnych chorób. Wraz z rozwojem współczesnych gałęzi medycyny niektóre metody stosowane przez wieki ustąpiły miejsca innym, nowocześniejszym. Jednak wyciągi ziołowe i kuracje je wykorzystujące są stosowane do dzisiaj w mniej lub bardziej zaawansowanej formie. O ile nie można negować współczesnej medycyny, jej osiągnięć i mnogości opcji, jakie daje obecna farmakologia, wyciągi roślinne nadal zajmują w leczeniu różnych schorzeń, czy łagodzeniu objawów wysokie miejsce. Jeżeli jesteśmy osobami cierpiącymi na różne dolegliwości, możemy zapytać się lekarza prowadzącego, jakie zioła na choroby nas dotyczące mogą pomóc, a jakich unikać. Jednak wyciągi ziołowe to także duże pole do popisu jako alternatywy dla środków bez recepty pojawiających się w naszych apteczkach.
Wyciągi ziołowe o działaniu przeciwbólowym.
Bóle o lekkim lub średnim natężeniu występujące u wielu z nas od czasu do czasu, takie jak ból głowy czy bóle stawowe są najczęściej zmniejszane przy pomocy środków bez recepty. Korzystamy z nich jako dostępnych nie tylko aptekach, ale i w marketach czy stacjach benzynowych. Jednak specjaliści biją na alarm, wskazując, że dostępność do nich sprawiła, że są to już środki nadużywane wśród większości z nas. Bierzemy je za często i w za dużych dawkach, jeżeli wystarczająco szybko nie dają pełnych efektów. Wyciągi ziołowe mogą być dla nich alternatywą, trzeba tylko wiedzieć, które z nich warto trzymać w swojej apteczce.
Przykładem mogą być imbir i kurkuma o działaniach przeciwzapalnych. Melisa bardzo często przynosi ulgę w bólach głowy spowodowanych nadwyrężeniem mięśni karku. Wilcza kora radzi sobie świetnie w bólach kostnych i stawowych, często będąca też lekiem lub suplementem na reumatyzm.
Wyciągi ziołowe na trawienie.
Jeżeli chodzi o lekkie działania wspomagające lub regulujące trawienie, to one zazwyczaj w rzeczywistości opierają się o zioła, nawet jeżeli kupione są w formie leków w aptece. Nie trzeba chyba wspominać o kroplach żołądkowych na regulację trawienia ogółem. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że popularne leki na wątrobę, takie jak sylimarol to w rzeczywistości wyciąg z ostropestu. Z kolei wiele środków na zgagę oparte jest o dobroczynne właściwości mięty. Wyciągi z ziół, takich jak dziurawiec czy szałwia doskonale radzą sobie w zatruciach pokarmowych i w przebiegu tak zwanej jelitówki.