Wirtualne zwiedzanie – pomysł na edukację bez wychodzenia z domu
Wirtualne muzea w Polsce.
Czasami przyjdzie nam ochota zobaczyć coś nowego, dowiedzieć się fascynujących rzeczy, pokazać naszym dzieciom coś, co będzie dla nich wycieczką w przeszłość. Jednak wiele z tych miejsc nie zawsze jest w zasięgu ręki. Nie możemy sobie pozwolić na wycieczkę kilkaset kilometrów w jedną stronę, aby zwiedzić wystawę czy zoo. Czasami to kwestia finansowa, czasami po prostu brak czasu. Jednak w dzisiejszych czasach nie oznacza to, że nie zobaczymy interesującego nas skrawka świata. Muzeum wirtualne to coraz częstsza opcja na zanurzenie się w historię i nie tylko, nie wychodząc z domu. Pozwala to w swoim tempie oglądać interesujące nas rzeczy, a czasami nawet więcej, gdyż dostępne są w formie zdigitalizowanej zbiory, w danej chwili nie wystawione. Ciekawe wirtualne muzeum to między innymi Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, czy Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Oczywiście to tylko mała próbka pojedynczych opcji z różnej tematyki.
Wirtualne Muzeum dla dzieci.
Wiele z możliwości, jakie dają wirtualne muzea na świecie, to między innymi specjalnie przygotowane cyfrowe wycieczki idealnie dobrane pod zainteresowania dzieci. Dzięki odpowiednio wykonanemu oprogramowaniu dziecko może zanurzyć się w o wiele bardziej przystosowany do wieku świat. Może czekać je nie tylko wycieczka składająca się z oglądania eksponatów, ale też możliwości rozwiązywania quizów, czy po prostu w sam raz dla nich opowiedziana historia. Wycieczka taka nie nudzi dzieci, tak jak może mieć, to miejsce w przypadku stacjonarnego zwiedzania muzeów o dosyć poważnej tematyce.
Muzeum wirtualne – zwiedzanie – jak to wygląda?
Niestety w tej chwili bardzo mało polskich muzeów i wystaw stałych korzysta z możliwości, jakie daje współczesna technika i aplikacje mobilne. Większość wirtualnych spacerów po muzeach to zazwyczaj wyłącznie to, co możemy oglądać za pomocą map Google. A szkoda, bo można by zrobić naprawdę świetne wirtualne wycieczki dostosowane nie tylko dla pojedynczych dzieci, ale także całych klas, dzięki którym szkoły miałby świetny i wciągający materiał. Niektóre, takie jak Muzeum Archeologiczne w Krakowie udostępnia dodatkowe możliwości przyjrzenia się wybranym eksponatom, a także posłuchania historii. Jednak wiele innych muzeów nie daje nic poza obejrzeniem kilku ciekawych zdjęć, które zazwyczaj można zobaczyć także na ich stronie. Można jednak liczyć na to, że powoli opcje dodatkowe będą ukazywać się także w naszych rodzimych muzeach, biorąc przykład z zagranicznych wystaw i miejsc edukacyjnych.