Musi pasować na taras – donica pełni także rolę reprezentacyjną

Jest mnóstwo pięknych pojemników na rośliny i donic do ogrodów, na tarasy i balkony, a także do pomieszczeń, ale jak wybrać te właściwe? Często kierujemy się tylko własnymi preferencjami. Musisz wziąć pod uwagę potrzeby swoich roślin wewnętrznych. Niektóre rzeczy są zdroworozsądkowe, na przykład donice tarasowe zawsze powinny mieć otwory drenażowe. Inne rzeczy do rozważenia to. Dobór roślin to często ostatnia rzecz na głowie podczas tworzenia ogrodu pojemnikowego. Nie trzeba z góry decydować, jakiego typu rośliny chcemy zastosować w ogrodzie pojemnikowym, ale jest kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze donic. Donice przeznaczone do stosowania na tarasach powinny mieć otwory odpływowe i na szczęście większość donic je posiada. Jednak drewniane pół skrzynki często tego nie robią, więc trzeba będzie wywiercić własne otwory w dnie donica (wystarczy osiem do dziesięciu 1-calowych otworów rozmieszczonych w równych odstępach). Jeśli w doniczce nie ma otworów odpływowych, ziemia stanie się grząska, korzenie zapadną się i roślina obumrze. Jeśli pod doniczką umieścimy spodek, woda wypływająca z otworów w dnie doniczki będzie się zbierać i nie będzie zanieczyszczać niczego, co znajduje się nad nią. Można kupić podstawki wykonane z tego samego lub podobnego materiału co doniczka, albo podstawki z przezroczystego tworzywa sztucznego. Plastikowe podstawki są najmniej podatne na zabrudzenia.

Wybór najlepszej donicy na taras

Wysokie donice są idealne dla głęboko ukorzenionych roślin, krzewów i małych drzew. Małe doniczki są najlepsze dla roślin o płytkim systemie korzeniowym i cebulowych. Wiszące kosze sprawdzają się w przypadku roślin opadających i pnących.

Weź pod uwagę klimat jaki panuje w Polsce

Jeśli chodzi o ustawienie donic, jak bardzo będą one otwarte? Czy wytrzymają silny wiatr i gorące słońce? Donice tarasowe wysychają szybciej niż ziemia ogrodowa, ale w zależności od warunków zewnętrznych mogą wysychać szybciej. Jeśli sadzarka będzie umieszczona w miejscu, w którym będzie wystawiona na działanie słońca przez cały dzień, należy to uwzględnić przy wyborze materiału na pojemnik. Najlepsze są materiały nieporowate, które zatrzymują wodę i utrzymują wilgotność gleby.

Istnieje niezliczona ilość stylów i rodzajów pojemników na rośliny. Wybierając donicę na taras, należy wziąć pod uwagę ostateczny rozmiar roślin, które chcemy uprawiać, materiał, z którego wykonana jest donica oraz kilka ważnych cech, bez których nie można się obejść. Ważne jest, aby donice tarasowe były na tyle solidne, aby wytrzymały wilgoć i warunki atmosferyczne, a przede wszystkim, aby spełniały rolę reprezentacyjną.