Jak wybrać odpowiedni żuraw wieżowy do swoich potrzeb?

Jak wybrać odpowiedni żuraw wieżowy do swoich potrzeb?

Jak wybrać odpowiedni żuraw wieżowy do swoich potrzeb?

Kryteria wyboru odpowiedniego żurawia wieżowego

Decydując się na zakup żurawia wieżowego musimy wziąć pod uwagę jego podstawowe parametry techniczne i kryteria wyboru. Zaliczyć możemy do nich: wysokość roboczą, waga udźwigu, zasięg, kąt zginania, wytrzymałość i łatwość obsługi. Najważniejsza będzie jednak wysokość robocza, ponieważ to ona określi nam jakiego rodzaju prac możemy wykonywać z użyciem żurawia wieżowego, a także, w jakie miejsca dosuniemy do wierzchołka budowli, które mamy pracować.

Kryterium wyboru Znaczenie
Wysokość robocza Określa zastosowanie i miejsce działania żurawia.
Udźwig Określa jaką wagę można dźwigać jednorazowo.
Zasięg Mówi o odległości do jakiej może sięgać ramię żurawia.
Kąt zginania Określa jak daleko w bok może sięgać łańcuch żurawia.
Wytrzymałość Mówi o wytrzymałości stalowych konstrukcji żurawia.
Obsługa Określa, jak łatwo i bezpiecznie można używać żurawia.

Nie zaleca się używać niedopasowanego do potrzeb żurawia wieżowego, ponieważ grozi to uszkodzeniami budowli, w której pracujemy, oraz problemami związanymi z bezpieczeństwem operacji. Ważne jest więc, aby dokładnie dobrać urządzenie do swoich potrzeb, a także, aby wybrać sprzęt wysokiej jakości, wykonany z wytrzymałych materiałów.

Dlaczego wybór odpowiedniego żurawia wieżowego jest tak ważny?

Jaki żuraw wybrać?

Przy wyborze odpowiedniego żurawia wieżowego istotne jest, aby dobrać dany model do infrastruktury i zadań jakie ma wykonywać. Najczęściej wybierane żurawie wieżowe na rynku to żurawie teleskopowe i przegubowe. Przedstawiamy w poniższej tabeli porównanie istotnych parametrów technicznych tych dwóch typów żurawi wieżowych:

Parametr Żurawie teleskopowe Żurawie przegubowe
Masa własna Mniejsza Większa
Stopień wysuwu Mniejszy Większy
Udźwig Mniejszy Większy
Możliwości manewru Mniejsze Większe

Żurawie teleskopowe są wybierane najczęściej z powodu prostszej konstrukcji, mniejszej masy własnej i stosunkowo niskich kosztów zakupu i wynajmu. Dlatego często wykorzystywane są do wykonywania szybszych, a czasem tańszych zadań. Z kolei żurawie przegubowe są bardziej wszechstronne i często wykorzystywane w bardziej skomplikowanych pracach wymagających większych udźwigów, wysokich wysokości pracy i dużej precyzji.

Jak wybrać odpowiedni żuraw wieżowy?

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze żurawia wieżowego.

Prawidłowy dobór odpowiednich urządzeń, szczególnie w przypadku techniki wysokiego ryzyka, często determinuje poziom bezpieczeństwa. Wybór właściwego żurawia wieżowego może więc mieć bezpośredni wpływ na jakość i bezpieczeństwo wykonywanej pracy. Przy podjęciu decyzji o wyborze konkretnego typu żurawia należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • Ilość i rodzaj pracy, która będzie wykonywana;
  • Rodzaj i wielkość ładunków, które będą transportowane;
  • Maksymalna wysokość i obszar działania;
  • Czas działania urządzenia;
  • Liczba operatorów;
  • Dostępność osprzętu;
  • Zgodność z obowiązującymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa pracy.

Ustawienie żurawia wieżowego na odpowiedniej wysokości zależy przede wszystkim od budynku, na którym będzie montowany. Powinien być on w stanie utrzymać ciężar żurawia, jego osprzętu oraz wszystkich ładunków. Konieczne jest również wyznaczenie bezpiecznego otoczenia działania żurawia, aby nie doszło do jakichkolwiek nieszczęśliwych wypadków. Przed wyborem żurawia wieżowego należy więc dokładnie przeanalizować wszystkie czynniki wpływające na jego działanie i dobrać odpowiedni typ urządzenia.

Typ Wysokość wysyłania Ilość miejsc pracy
Żurawia wieżowa od 20 do 200 metrów Zależnie od czasu i ilości pracy
Żurawia samochodowy od 5 do 20 metrów 1 lub 2 operatorów
Żurawia samobieżny ponad 200 metrów 3 operatorów

Zastanawiasz się jak dobrać odpowiedni żuraw wieżowy do swoich potrzeb? Wybór odpowiedniego żurawia nie jest łatwą sprawą – przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak wybrać lepszy i bezpieczniejszy żuraw wieżowy: http://rw-zurawie.pl/.